chovatelská stanice

Zuzanka

Na druhá koťátka, která se měla narodit v naší chovatelské stanici, jsem čekala s velikým napětím. Poprvé se měl stát otcem náš Čokýnek, který pochází z pěkných holandských, švédských a dánských linií. O Elisce jsem vůbec netušila, že by mohla být HCM pozitivní, protože v té době bylo o této nemoci velice málo informací. Šestice koťátek spatřila světlo světa císařským řezem a po počátečním dokrmování, kdy měla Eliska málo mlíčka a koťátka nejevila moc snahy o samostatné pití, jsem si nakonec oddechla, když mrňousci začali přibírat. A protože porod a pár prvních dní bylo tak dramatických, o to víc jsem na koťátkách lpěla.

Nad pěti kocourky se vyjímala černobílá Zuzanka, které jsem dala jméno po mé kamarádce Zuzce, která mi pomáhala při porodu na veterině. „Oficiální rodokmenové“ jméno dostala Zuzanka Best Suzi, po zpěvačce Suzi Quatro, která taky není největší, zato její hlas nelze přeslechnout. Už od začátku bylo vidět, že Zuzanka bude výjimečná. Jako pravá britka byla od mala celá kulatá, veliké kulaté oči, kulatá hlavička, baculaté tělíčko na krátkých silných tlapkách. Byla to prostě nádherná typová kočička s velikými předpoklady k chovu. Kdyby nebyla po mém kocourkovi, nikdy bych ji neprodala, ale měla jsem obavy, jaké by to bylo soužití s nutností trvalého oddělení Zuzanky.

Protože ale nejsem člověk, který lpí na výstavních úspěších, byla jsem ochotná prodat Zuzanku i jako mazlíka, stejně jako její brášky, kteří byli také velice povedení, nicméně spokojený domov u milujících lidí je pro mě cennější. O Zuzanku ale projevila zájem chovatelka Krušandlová ze stanice Golden Moon, CZ. Dělala na mě dojem, že ví o chovu dost, Zuzanka se jí velmi líbila. Hned od začátku jsme probíraly případného ženicha pro Zuzanku, protože jednak Zuzanka zdědila krevní skupinu B a jednak jsem chtěla, když už by se na ní mělo chovat, aby byl pro krytí použit opravdu kvalitní kocour, který by nepokazil její pěkný typ. Pokud by tomu tak nemělo být, raději bych Zuzanku prodala na mazlíka. Dost mě překvapilo, že paní Krušandlová měla zájem si Zuzanku odvézt hned při první návštěvě, když ještě kočičce nebylo 13 týdnů, ale tehdy jsem se domnívala, že je to jen z obdivu ke kočičce, že jí prostě bylo líto, že ji nemůže mít hned.

Další věc, která mě překvapila – paní Krušandlová chtěla, že by si pro kočičku poslala kamaráda, který často nedaleko od nás jezdí. S tím jsem rozhodně nesouhlasila, nicméně jsem jí poslala mailem znění kupní smlouvy k prostudování. Napsala mi, že se smlouvou souhlasí a že si nakonec pro kočičku přijede s manželem osobně. Necelý den před odběrem kočičky mi napsala, že dostala chřipku a že tedy manžel přijede bez ní. Proti tomu jsem neměla námitky, protože manžela jsem znala z předchozí návštěvy. Kočičku jsem mu tedy předala a kupní smlouvu podepsal on.

Z nového domova pak přicházely o Zuzance samé dobré zprávy. Kočička začala jezdit na výstavy a všude byla velice obdivovaná a chválená. Celkem rychle získala titul šampion. Po celou dobu jsme probíraly s paní Krušandlovou vhodného ženicha. Podle smlouvy jsem chtěla, aby Zuzanku kryl opravdu typový kocour s krevní skupinou B. Sama chovatelka mi pak s radostí oznámila, že se domluvila na krytí s chovatelkou z renomované polské stanice, i já jsem z toho měla velikou radost, protože kocour byl opravdu nádherný.

Zvrat nastal v momentě, kdy jsem nechala vyšetřit Zuzančinu maminku Elisku na HCM. To, že je pozitivní, byla pro mě veliká rána a ještě horší bylo sdělovat to majitelům mých koťátek. Je to hrozný pocit, když máte takovou zprávu psát lidem, kterým jste prodali koťátko a jeho majitel vám důvěřuje, že jeho miláček bude mít před sebou šťastná a dlouhá léta. Ale patří to k chovatelství a tak jsem všechny majitele koťátek po Elisce na toto upozornila. Paní Krušandlová mi příslíbila, že nechá kočičku vyšetřit a dušovala se, že i kdyby náhodou musela kočičku vykastrovat, nechá si ji, že je to její černobílé zlatíčko. Dokonce odsuzovala jednu majitelku kocourka, která se k celé situaci postavila tak, že chtěla brášku Zuzanky dát pryč kvůli možnému riziku a mému nesouhlasu k chovu na takovém kocourkovi. Já jsem se paní Krušandlové snažila vyjít co nejvíc vstříc, poslala jsem jí seznam veterinářů, kteří nemoc vyšetřují. Doporučovala jsem jí kontakt na chovatelku, která si nechávala vyšetřit své kočky v Polsku, aby jela na vyšetření s ní a když nechtěla jet do Polska za renomovaným a zkušeným odborníkem, slíbila mi, že přijede do Žďáru za dr. Johanidesem – i v tomto jsem jí pomáhala – dala jsem jí telefonické kontakty, sdělila objednací lhůtu, cenu, prostě veškeré dostupné informace. Jana Krušandlová se dušovala, že přijede, ale nepřijela. Pak mi akorát sdělila, že se v Ostravě toto vyšetření také provádí a že tam půjde v listopadu. Nebyla tam. Začátkem letošního roku mi sdělila, že už na vyšetření byla a Suzi je negativní. Doporučila jsem jí, aby certifikát zaslala na stránky ZO Brno, kde tehdy byla databáze koček vyšetřených na HCM a aby certifikát zaslala i mně. Nic nikam nezaslala. Tehdy se mě moje kamarádka z chovatelské stanice Sweet Calimero zeptala, jestli věřím tomu, že Suzi na nějakém vyšetření vůbec byla. Napřed jsem nepochybovala, ovšem časem se vše začalo jevit v jiném světle. Objevila jsem spoustu lží ze strany paní Krušandlové. Například jsem si ověřila její tvrzení, že Suzi na poslední výstavě nedostala titul. To mi bylo hodně divné, protože Suzi je opravdu pěkná kočka a ve své barvě co vím, tak v současné době na výstavách jediná. Takže jsem začala pátrat po výsledcích výstav a zjistila jsem, že v té době Jana Krušandlová se Suzi na žádné výstavě nebyla! Když jsem po paní Krušandlové chtěla vysvětlení těchto lží, odmítla mi odpovědět a od té doby se mnou nekomunikovala.

V červnu letošního roku jsem byla upozorněna dvěma chovatelkami na inzerát, ve kterém byla nabízena britská koťátka bez průkazu původu v málo obvyklých barvách – černobílý kocourek a čokoládovobílá kočička. Obě koťátka byla velice typová, čokoládovobílá barva je u bezpapírových koťátek v mizivém výskytu, navíc v tomto typu opravdu nemožná. Koťátka nabízela podle inzerce jistá Denisa Frühaufová z Ostravy. Pomohla mi kamarádka, která se na koťata přeptala a jaké bylo moje překvapení, když obdržela fotky rodičů – na obrázcích byla moje Suzi a Georg Clooney Sweet Calimero, CZ. A další velké překvapení bylo zjištění, že bezpapírová koťata Denisy Frühaufové a koťata s průkazem původu ve zbarvení colourpoint Jany Krušandlové byla focena ve stejném prostředí! Nebylo nejmenších pochyb, že inzerovaná koťata bez průkazu původu jsou skutečně potomci Suzi a George. Protože odchov koťat bez průkazu původu na kočkách s průkazem původu u členů SCHK Chovatelský řád zakazuje, sepsala jsem stížnost a zaslala ji včetně všech důkazů na ZO Ostrava a na vědomí SCHK a předsedkyni disciplinární komise SCHK. Svou stížnost zaslala i kamarádka z chovatelské stanice Sweet Calimero. Obě jsme požadovaly v souladu s Chovatelským řádem, aby ZO provedla neohlášenou kontrolu u chovatelky Krušandlové. Svou stížnost jsem posílala včas, tak, aby mohla ZO provést kontrolu ještě v době, kdy obě koťata nebyla prodaná. Požadovala jsem provedení stěrů na genetické testy k prokázání paternity. Tady jsem však narazila na neochotu ZO takovou kontrolu provést. Slyšela jsem jen výmluvy, že by je stejně nepustila dovnitř a koťata neukázala. Možná, ale dokud to nezkusili, nemohou toto tvrdit.

Chovatelku Krušandlovou si pozvali na mimořádnou schůzi 15. 7. 2009. Paní Krušandlová se ovšem nedostavila a ani se neomluvila. Na srpnové výstavě v Cieszině se pokusil předseda ZO Ostrava předat Janě Krušandlové oznámení o zahájení disciplinárního řízení, aby se mohla ke stížnosti vyjádřit. Ona to však odmítla převzít. V té době mě ze ZO informovali, že příští termín schůze už bude definitivní a pokud se Jana Krušandlová nedostaví, rozhodnou bez ní. Ta schůze se měla konat 2. 9. Jana Krušandlová samozřejmě nepřišla, poslala omluvenku, že je na dovolené a navrhovala, že místo sebe pošle Denisu Frühaufovou!!!!!!!! ZO i přes slib, že rozhodnou bez ní, nerozhodla a stanovila další termín na 15. 9. Tam se již Jana Krušandlová dostavila a přivedla s sebou Denisu Frühaufovou!!!!!! Ta tam tvrdila, že odchovaná koťata byla její, že jsou po modrobílé kočce rodičů a nějakém neznámém venkovním kocourovi. Fotky Suzi a George si stáhla z webu Golden Moon, aby zlepšila šanci na udání svých koťat. I toto tvrzení však bylo lživé a dokonce v momentu konání schůze ještě snadno ověřitelné – web Golden Moon nebyl aktualizován několik měsíců a žádná z fotek rodičů, kterou jsem mailem obdržela, nebyla na webu uveřejněna. Jana Krušandlová na schůzi oznámila, že vystupuje z SCHK, ZO jí poradila, aby to ještě poslala písemně a tím vše pro ně skončilo. Závěr zápisu, který jsem obdržela, zní, že Janu Krušandlovou nelze disciplinárně potrestat, protože už není členkou SCHK. S takovým závěrem a postupem se nemůžu ani trochu ztotožnit. Nechápu, jak ZO mohla tak dlouho Janě Krušandlové ustupovat a tolerovat její vyhýbání se předvolání. Již v srpnu mohli rozhodnout bez její přítomnosti, když ji na to předem upozornili. Neučinili tak. Umožnili jí, aby vystoupila z FIFe. ZO se možná tak zbavila problémové členky, odchov koťat bez průkazu původu na kočičce Best Suzi však zůstal nepotrestán. Je to opět další důkaz toho, že darebákům jejich jednání projde a poctivý člověk má akorát smůlu.

   
Tak toto by měli být potomci modrobílé kočky a venkovního kocoura neznámého původu!

Ze všeho nejvíc je mi líto kočičky Suzi. Ze začátku to bylo černobílé zlatíčko, které by Jana Krušandlová nedala za nic na světě. A teď je to kočka, do které už nebude vrážet další peníze, protože už do ní nastrkala dost. Chudák kočička, které nebylo dopřáno mít oficiálně koťátka, přestože ona i Georg již měli trvalou chovnost! Jak ráda bych se jimi jako chovatelka Suzi pyšnila a měla z nich taky radost! Suzina koťátka, která se údajně narodila 25. 3., inzerovali již 9. 5. s tím, že jsou ihned k odběru!!!! Nebylo jí dopřáno radosti z plnohodnotného mateřství, koťata jí byla odebírána předčasně a prodávána v jiném prostředí, než bydlí. Spojila se se mnou majitelka jednoho kocourka, prý ho prodával nějaký pán, který říkal, že ho prodává za svou kamarádku, která je na dovolené! Rodiče kocourka vůbec neviděla!

V květnu letošního roku se ptala má kamarádka Jany Krušandlové, jestli bude vystavovat v Ostravě Suzi a dozvěděla se, že prý ne. Že prý se Zuzanka začala starat o koťata její colourpoint kočky a kupodivu se jí spustilo mléko! A přitom ve skutečnosti Zuzanka kojila svá koťata. Pak si ještě Jana Krušandlová kamarádce postěžovala, že Suzi bije druhou kočičku, že si její koťata přivlastnila. Bodejť by si nepřivlastňovala její koťata, když jí jednoho kocourka předčasně odebrali! A Zuzanka si tak s největší pravděpodobností prostě jen bránila svá vlastní koťata! Jana Krušandlová mi prý Zuzanku chtěla vrátit a já jí odmítla dát zpět peníze – to tvrdila na schůzi ZO. Nikdy o tom se mnou nejednala. Od zaslání mé stížnosti jsem s Janou Krušandlovou mluvila pouze jednou, po telefonu. Chtěla jsem po ní, aby mi Suzi vrátila v souladu se smlouvou, protože v ní je stanoveno, že v případě odchovu koťat bez PP mám právo kočičku bez náhrady odebrat zpět. Byla jsem ochotná se tohoto práva zříct, pokud nechá Suzi vykastrovat a nebude na ni dále chovat. A byla jsem ochotná i tuto kastraci zaplatit. Ovšem v zápise ze schůze jsem se dočetla, že Jana Krušandlová tvrdí, že smlouva je neplatná, protože na ní je podpis jejího manžela a nikoliv její. To je bohužel pravda, smlouvu podepsal Radim Krušandl; Jana Krušandlová nepřijela, protože prý onemocněla. Tomu jsem věřila do doby, než jsem si se Zdenkou Paulíkovou porovnala podpisy na mojí a její kupní smlouvě na George Clooneyho Sweet Calimero. Zjistily jsme, že i ona má kupní smlouvu podepsanou Radimem Krušandlem, ačkoliv smlouva je psaná na Janu Krušandlovou a Jana Krušandlová kupodivu u převzetí George byla. A Zdenka si vzpomněla, jak to s podepisováním smlouvy bylo – smlouvu podepsal Radim Krušandl, protože kocoura platil on. Takže toto už vypadá jako záměr a čachry s předáním Suzi kamarádovi a náhlé "onemocnění" se také tak mohou jevit. Jana Krušandlová prostě vrší jednu lež na druhou a je-li přistižena, že nemluví pravdu, vymýšlí další a další lži.

Na závěr ještě dodávám, že všechna moje tvrzení jsou pravdivá a mám je doložená. Není zde nic, co bych nemohla potvrdit jak z písemných, tak zvukových záznamů.


© Eli's Castle, CZ • All rights reserved • webdesign by Alena Cihlářová