chovatelská stanice

Čokýnek - fakta a pomluvy

Čoky, nebo-li Schabolleke’s Peerke, NL – můj druhý a poslední chovný kocour. Narodil se 22. 5. 2006 v Holandsku v malé chovatelské stanici. S jeho chovatelkou jsem dodnes v kontaktu a nikdy jí nezapomenu důvěru, se kterou mi svého kocourka svěřila. Jsem moc ráda, že jsem kupovala právě od ní a ne z nějakého velkochovu. Už v době, kdy jsem Čokyho kupovala, vyšetřovali Holanďané na HCM i PKD. Oba rodiče Čokyho byli tudíž také vyšetřeni a oba HCM i PKD negativní.

Čoky kryl celkem 5 let, v době chovu byl vždy HCM negativní, o výsledcích jeho a ostatně i mých dalších koček se každý může dočíst na mém webu, neměla jsem nikdy důvod něco tajit. Poslední vyšetření měl v r. 2011 a poslední jeho krytí bylo v r. 2012, ostatně byla jsem u nás mezi prvními, kdo k pravidelnému vyšetření chovných koček a kocourů přistoupil.

V listopadu 2012 podstoupil Čoky kastraci, pochopitelně v narkóze a před ní mu ještě dělal veterinář sono srdce, stejně jak to dělal běžně před kastrací všech mých koček.

Čoky je živý tvor a jako takovému se ani jemu nevyhýbaly nemoci a úrazy. Před pár lety si při jednom špatném skoku ze skříně pochroumal kůstky, takže se mu zhoršilo dýchání nosem a přiskříplo mu to jeden slzný kanálek. Prodělal dvakrát chlamydiovou infekci, několik respiračních onemocnění, potýkal se s problémy s močovými cestami. Každý veterinář potvrdí, že některá z těchto onemocnění mohou zanechat změny na srdečním svalu.

Když loni v listopadu Čoky onemocněl, bylo to vážné a moc jsme se o něj báli. Nemohl dýchat nosem a pusou mu to šlo těžko, lapal po dechu, polykal vzduch, který se mu hromadil v břišní dutině. Protože zvracel i krev, udělal mu doktor opravdu důkladné vyšetření, mj. endoskopii a na závěr CT, při kterém byl objeven útvar v levé nosní dírce. Následovala léčba, díky níž se podařilo stav stabilizovat a díky níž je Čoky momentálně bez problémů. Bylo mu rovněž uděláno sono vyšetření, při kterém byla zjištěna zesílená stěna levé srdeční komory.

Vzhledem k tomu, jaká všechna onemocnění Čoky během let prodělal, si ani veterinář netroufl stanovit, zda se jedná o onemocnění geneticky podmíněné (vzhledem k tomu, že se vyskytlo až ve věku 8,5 let) nebo získané právě z prodělaných nemocí.

Když jsem letos v květnu dávala na svůj facebookový profil přání Čokýnkovi k devátým narozeninám s tím, že jsem popsala, jak na tom je zdravotně, netušila jsem, že si z toho někteří jedinci vezmou jen jednu jedinou větu. Jednou chovatelkou jsem byla nevybíravě napadena, že jsem o jeho onemocnění neinformovala chovatelku Fanynky, od které si ona pořídila dvě koťata (vnučky Fanynky) a zároveň mě obvinila z toho, že jsem se podílela na rozšíření HCM v chovu britek. To opravdu sedí od někoho, kdo svoje první vrhy odchoval aniž by měl jediné vyšetření, kdo tvrdil, že celé HCM je „nafouklé a nabubřelé“ (citace z FB diskuze) a zasadil se o to, že byla zrušena podmínka vyšetření na HCM při snaze o uznání dlouhosrstých britek (dohledatelné na webu SCHK) a letos poprvé vyšetřil své kočky na HCM kvůli „společenské naléhavosti“ (doložitelná citace z FB diskuse). Považovala jsem za nutné vyjádřit se k tomuto lživému obvinění na svém profilu.

Přestože jsem ve svém příspěvku na facebooku nikoho nejmenovala, ty potrefené se začaly ozývat samy. Omluvy za lživé nařčení jsem se nedočkala, ba naopak, dozvěděla jsem se ještě další pomluvu, prý jsem zatajila, že že moje Sisinka rodila pouze císařskými řezy a její dcera Fanynka to prý zdědila po ní. Ne, chovatelka se mě nezeptá přímo, zda je to pravda, ale raději tu svou neověřenou teorii šíří všude možně. A pomluví mě, že jsem tak hrozná, že jsem to zamlčela a prodala jsem ji kočku na chov, která jí dala jen tři vrhy, protože byla dvakrát na císaři a tak ji musela nechat vykastrovat. I tuhle teorii jsem rozbila důkazem fotografií ze všech Sisčiných porodů, kde je jasně vidět, že ani při jednom vrhu neměla Sisinka rozřezané bříško. A stejně tak odmítám i teorii o tom, že jsem se podílela na rozšíření HCM v chovu britek.

I z tohoto důvodu jsem se rozhodla, že všem zpřístupním kompletní přehled svého chovu i přesto, že jsem od začátku postupovala transparentně a vše jsem poctivě na webu uváděla.

Nemohu a ani není možné nést odpovědnost za potomky Čokyho, kteří nejsou v mém vlastnictví. Nemohu za to, když někdo na Čokyho vnucích mrská jeden vrh za druhým a do chovu dává rovnou po dvou kouskách na jednu CHS … Opravdu nemohu nést zodpovědnost za vnuky, za pravnuky, za prapravnuky Čokyho. V přiložených odkazech uvádím kompletní statistiku svého chovu, kde si každý může dohledat, že moje slova jsou pravdivá a že jsem se nikterak nepodílela na rozšíření HCM v chovu britek. Ráda bych viděla totéž i u těch chovatelek, co mě kritizovaly, bohužel opak je pravdou, ta, jejíž chovní kocouři a kočky se hemží HCM pozitivními nebo přenašeči, raději z webu stáhla jejich rodokmeny, ta, co mě napadla jako první, dala své bývalé chovné kočky z domu … co víc k tomu dodat.

Kočky, které působily v naší chovatelské stanici

Kocouři, kteří působili v naší chovatelské stanici

Narozená koťata v naší CHS

Přehled narozených koťat podle barev

Kompletní přehled vrhů v naší CHS

Krytí Schabolleke's Peerke mimo vlastní CHS

Krytí Fanfan Tulip de Eminence

Kastráti v naší CHS, kteří do chovu vůbec nezasáhli


© Eli's Castle, CZ • All rights reserved • webdesign by Alena Cihlářová